Објавено на:

Важна вест за сите кои патуваат во Грција: Промена на условите за влез во земјата

t

Грција соопшти дека на вакцинираните патници од странство наскоро повеќе нема да им треба патниот формулар воведен во летото 2020 година како една од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.


Станува збор за формулар за формулар на патниците (PLF) кој требаше да се пополни онлајн пред да влезете во Грција и содржи информации како што се земјата од која доаѓаат патниците и адресата на одморот, како и времетраењето на претходните престој во други земји.Мерката за укинување на формуларот ќе стапи на сила на 15 март, најави грчкиот министер за туризам, Василис Кикилијас, објави порталот „Грик репортер“.


„Укинувањето на PLF го поедноставува процесот на влез на патниците, префрлајќи го акцентот на сертификатите за вакцинација“, рече Кикилијас.
Тој во соопштението додаде дека одлуката е донесена по препорака на тим експерти кои ја советуваат владата за пандемијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонски автомобил падна во морето во Неа…

Автомобил со скопски регистарски таблички падна в…

Закани од Грција: Ќе го ракетираме Истанбул

Долго годишните спорови меѓу Турција и Грција…

Македонија, Грција и Албанија конечно ќе се…

С. Македонија, Грција и Албанија конечно ја…

Нема повеќе руски гас за Грција

Јужниот сосед веќе нема да добива руски…

Важна вест за сите кои ќе летуваат…

Во грчките води, во Егејското и Јонското…