Објавено на:

ВАКВА СНИМКА ДОСЕГА НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ – погледнете како се руши потпорен ѕид

t

Во петокот попладне на Твитер беше споделено видео од уривање на ѕид на еден од српските патишта. Во оваа прилика еден корисник му се обрати на министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ. Министре, имате проблем со Нов Варош“, напиша корисникот. А потоа зборуваше и Весиќ.

„Патот е на сите, па кога нешто ќе се случи, НИЕ ИМАМЕ, а не ВИЕ, проблем“, напиша прво Весиќ.

Потоа, сепак, им се заблагодари на сите што испратија видеа и фотографии од местото на настанот.

Несреќата се случила пред три дена на 15 километри од Пријепоље кон Црна Гора“, додаде Весиќ.

Инаку, додаде Весиќ, коловозот е веќе расчистен и се користи наизменично по една коловозна лента за безбедност на учесниците во сообраќајот.

„Оваа делница беше реконструирана минатата година, па затоа побарав да се утврди како заштитата на нестабилната косина е проектирана со габиони наместо со поцврста армирано-бетонска потпорна конструкција. Така што јас лично ќе побарам некој, доколку биде прогласен за виновен, да ја изгуби лиценцата, за да не прејудицирам што ќе биде утврдено. ЈП Патишта Србија сега го проектира армирано-бетонскиот потпорен ѕид што ќе се гради“, напиша министерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пашинјан: Нема да поднесам оставка

Во никој случај нема да поднесам оставка,…

Западни медиуми: Украина наиде на одбрана каква…

Во текот на контраофанзивата Украина се соочи…

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА ЗАТНАТИ НОСОВИ; Галеника со…

Непријатното чувство од затнат нос влијае на…

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност…

Најитната задача на Советот за безбедност е…

(Видео) Голема полициска акција на Скопска Црна…

Во голема полициска акција на Скопска Црна…