Вакви бројќи имавме само на почетокот на пандемијата: Голем пад во бројот на заразени и починати!

t

Направени се 1.024 тестови, а регистриран е 41 нов случај на КОВИД-19.

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:


Направени се 1.024 тестови, а регистриран е 41 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 31, Кавадарци – 4, Неготино – 2, Куманово, Прилеп, Тетово и Штип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (41), регистрирани се 10 реинфекции.

Регистрирани сe 457 оздравени пациенти од: Скопје – 250, Битола – 33, Прилеп – 29, Охрид – 28, Тетово – 19, Кичево – 16, Велес – 10, Делчево – 9, Куманово и Гостивар – по 6, Кавадарци и Струмица – по 5, Кочани, Радовиш, Виница и Крушево – по 4, Штип, Гевгелија, Ресен , Дебар и Пробиштип – по 3, Струга и Богданци – по 2, Неготино, Крива Паланка, Валандово, Демир Капија, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Кичево (89г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица од: Скопје (66г) и Кавадарци (55г). Од пријавените починати лица, едно лице е починато во домашни услови, и едно лице во болнички услови. Пријавените лица се починати на 15.03.2022 год.

Од вкупниот број на починати лица (3), кај две лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.024 тестови преку: ИЈЗ-68, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4 ,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-38, Биотек-119, Систина-26, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-135, ВФВ Медикал-17, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 573.

Досега во земјата се направени вкупно 1.970.059 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.711, бројот на оздравени пациенти е 295.914, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.566.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143925, Активни 845

Куманово 16571, Активни 40

Битола 14875, Активни 171

Прилеп 14025, Активни 86

Тетово 13423, Активни 18

Кавадарци 10526, Активни 83

Велес 9691, Активни 26

Гостивар 9539, Активни 10

Охрид 8766, Активни 72

Струмица 8009, Активни 21

Штип 7981, Активни 17

Кичево 5573, Активни 30

Кочани 5056, Активни 16

Струга 4701, Активни 18

Гевгелија 4375, Активни 17

Неготино 3662, Активни 11

Ресен 2685, Активни 15

Свети Николе 2617, Активни 4

Радовиш 2516, Активни 8

Крива Паланка 2408, Активни 4

Делчево 1953, Активни 23

Дебар 1671, Активни 7

Берово 1638, Активни 2

Валандово 1477, Активни 3

Виница 1383, Активни 6

Пробиштип 1263, Активни 0

Богданци 1019, Активни 2

Кратово 961, Активни 3

Крушево 923, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 485, Активни 0

Дојран 343, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Абазовиќ ќе ја посети Македонија: Црногорскиот премиер…

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска…

(Видео) Хорор: Украинските бегалци во Бугарија се…

Украинските бегалци во Бугарија се исфрлаат од…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

Авторката на романот „Како да го убиете…

Љубовна романсиерка која го напиша роман насловен,…

Каевски: Ние покажавме дека никој не влијае…

Кога се работи за Законот за ЈО,…