Објавено на:

Вакцините веќе не се профитабилни: Астра Зенека се свртува кон третман на Ковид-19 со антитела

t

Вакцините на AstraZeneca бележат пад на продажба од 1,15 милијарди американски долари за првиот квартал. Бројот на продадени вакцини ги засени проекциите направени од Credit Suisse, бидејќи Кина учествуваше со околу 16% од продажбата во 2021 година.

Вакцината беше втор најпродаван производ во третиот квартал на 2021 година, но се очекува пад во текот на оваа година. Наместо тоа, англо-шведската фирма го насочува вниманието кон својот третман за коронавирус со антитела наречен Евушелд.

Вакцината се разви заедно со Универзитетот во Оксфорд. се предвидува дека ќе забележи огромен пад во продажбата, поради конкуренцијата, загриженоста за неговиот рок на траење и несаканите ефекти поврзани со згрутчување на крвта.

Производителот на лекови вели дека е уверен дека ќе ги одржи прогнозите за приходите за наредната година, и покрај падот на акциите на одреден број од неговите производи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) ШОКАНТНО: Директор на Фајзер признава дека…

Џордон Тристон Вокер, директор за истражувања и…

Хрватска ѝ донира на Македонија вакцини против…

Хрватската Влада на денешната седница донесе одлука…

Швајцарија ќе уништува 10,3 милиони дози вакцини…

Швајцарија е принудена да уништи 10,3 милиони…

Гир апелира невакцинираните да се вакцинираат

Гледаме дека пандемијата полека стивнува но тоа…

Кирилов: Русија има докази дека САД во…

Министерството за одбрана на Русија има докази…