Ванковска: Колку пати ќе умираме, кој си подал рака на нашиот гроб? Ако и ова помине да се договориме за епитаф!

t

Универзитетската професорка Билјана Ванковска на Фејсбук прашува уште колку пати ќе умираме симболично со договори, протоколи и слично…

Го пренесуваме нејзиниот Фејсбук статус во целост:

– “Колку пати ќе умираме (симболички)? Уште колку Договори, препораки и протоколи ќе треба за да ја “озаконат” нашата дефинитивна смрт? Сфаќате ли што значат оние препораки? И кој си подал рака над нашиот гроб?

Ако ова го премолчат јавноста, МАНУ, универзитетот, медиумите – тогаш само за епитаф да се договориме. Или и тоа не мора, и онака решиле да не’ фрлат на буништето на историјата, во некоја масовна гробница, како што се прави по секое злосторство од ваков вид!” – напиша Ванковска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србов: Само во Македонија смее да се…

Едноставна е работава – Бугарија била на…

Костов: Цар Борис и татко му Фердинанд…

- Не прифаќам директно веднаш да одиме…

Гир кон Македонците: Вашиот пат кон ЕУ…

Европската политичка заедница не е никаква замена…

Македонски војници ќе учествуваат во мисии во…

Владата на Република Македонија на денешната седница…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…