Ванковска: Колку пати ќе умираме, кој си подал рака на нашиот гроб? Ако и ова помине да се договориме за епитаф!

t

Универзитетската професорка Билјана Ванковска на Фејсбук прашува уште колку пати ќе умираме симболично со договори, протоколи и слично…

Го пренесуваме нејзиниот Фејсбук статус во целост:

– “Колку пати ќе умираме (симболички)? Уште колку Договори, препораки и протоколи ќе треба за да ја “озаконат” нашата дефинитивна смрт? Сфаќате ли што значат оние препораки? И кој си подал рака над нашиот гроб?

Ако ова го премолчат јавноста, МАНУ, универзитетот, медиумите – тогаш само за епитаф да се договориме. Или и тоа не мора, и онака решиле да не’ фрлат на буништето на историјата, во некоја масовна гробница, како што се прави по секое злосторство од ваков вид!” – напиша Ванковска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Член на комисијата потврди: Бугарските историчари инсистираат…

Не работиме на утврдување на статусот на…

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Добро утро со Инфомакс: Денешните историски докажувања…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Зајкова: Државава нема друга алтернатива освен ЕУ

Немаме веќе ниту време, ниту генерации за…

Добро утро со Инфомакс: Ќе ја оставиме…

На тројца комити, еден кодош, или во…