Ванковска: Родители, пакувајте куфери за да си ги спасите децата!

t

Професорката Билјана Ванковска на Фејсбук кратко, но остро ја коментира денешната изјава на министерот за образование, Јетон Шаќири кој рече дека нема пари за печатње на сите учебници.

– Па нека ги смалат предметите, нека не се толку стручни, па и школите нека ги затворат!

Родители, пакувајте куфери. За да си ги спасите децата.

Ужас! Када да се свртиш – гнилеж, неспособност, корумпираност, јавашлук. – напиша Ванковска на Фејсбук.

ЛИНК од објавата

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако јадете помалку бифтеци можеби ќе имате:…

Реално немаме пари за учебници по сите…

Ковачевски нема да побара одговорност од Шаќири…

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски не планира…

Шаќири: Проблемот со учебниците е од порано,…

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири…

Да не се секирате – Шаќири: Учениците…

До почетокот на ноември учениците од прво,…

МОН преку блок дотации ќе спречува затварање…

Основна тема за мене како министер, од…