Вардар одново му одржа ракометна лекција на Пелистер

t

За само 11 дена, Вардар повторно успеа да го победи тимот на Еурофарм Пелистер, овој пат на натпревар во Супер Лигата. Црвено-црните одиграа добар натпревар и победија со резултат 30:25.

Вардар одигра одлично прво полувреме, во кое се стекна со предност од 15:12. По 12.минути игра, црвено-црните имаа предност од 6:1, беше и 8:3, за екипата на Еурофарм Пелистер во продолжение од натпреварот да ја смали разликата. Томовски беше одличен на голот со 8 одбрани, од кои 3 беа од ударите од седум метри. Со голот на Петриќ предност од 14:11, додека во последниот напад погоди Јасухира за на полувреме да заминеме со водство од 15:12. Милан Лазаревски беше најефикасен ракометар со 4 постигнати голови, додека Кусоке Јасухира и Стефан Петриќ имаа по 3 погодоци.

Второто полувреме започна со погодок на Јагуриновски со се зголеми водството на 16:12. Томовски стигна до својата деветта одбрана, додека Лазаревски со својот петти гол донесе предност од 17:12. Вардарци продолжија со добрата игра и по 36 минути играа имаа највисоки шест гола предност (19:13), откако од крило погоди Срдановиќ, а Томовски одбрани зицер на противникот. Томовски брани нов седмерец, вкупно четврти на овој дерби натпревар, а 12 одбрана зад неговото име. Пелистер успеа да сврзе неколку гола во серија и да намали на 21:18, што беше знак за Стоилов да побара минута одмор. На помалку од девет минути игра, Вардар имаше предност од три гола разлика. Вардар го имаше и расположениот Николиќ кој го „решеташе“ голот на Пелистер, ние имавме и 28:23 на четири минути пред крајот. Томовски стигна и до 13 одбрани, а во салата ечеше вардаровата песна. Вардар слави голема победа со резултат 30:25.

Најефикасни кај Вардар беа Лазаревски и Срдановиќ со по 6 голови, Томовски одбрани 14 топки, 4 беа седмерци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…