Вархеји: Му благодариме на Борисов за историската одлука за Европа и за Македонија

t

Оливер Вархеи – еврокомесарот за проширување на Европската Унија изрази благодарност до лидерот на бугарската партија ГЕРБ – Бојко Борисов, кој денеска соопшти дека францускиот предлог е прифатлив за неговата партија.

„Му благодариме на лидерот на опозициската ГЕРБ, Бојко Борисов, за историската одлука за Европа и за Македонија да прифати преговори базирани на францускиот предлог, дозволувајќи да се отворат пристапните преговори со Македонија. Очекуваме владата да ги достави неопходните предлози до парламентот денеска за да може Европа да оди напред“ – напиша Вархеји на Твитер.


Борисов изјави дека ГЕРБ ќе даде „зелено светло“ за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Македонија и Албанија, ако има таков предлог од бугарската Влада во бугарскиот Парламент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Финска ќе постави бариери на границата со…

Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за…

Арсовска предлага средношколците цело лето да се…

Советниците на градскиот Совет ќе можат на…

Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа…

На вчерашниот протест Оливер Спасовски и неговите…

Алијанса за Албанците: „Пукачот“ се бранел

Алијансата за Албанците реагираше по синоќешните настани…

Притвор за 12 демонстранти, кои беа уапсени…

Во врска со извршено кривично дело „учество…