Вархеји: Му благодариме на Борисов за историската одлука за Европа и за Македонија

t

Оливер Вархеи – еврокомесарот за проширување на Европската Унија изрази благодарност до лидерот на бугарската партија ГЕРБ – Бојко Борисов, кој денеска соопшти дека францускиот предлог е прифатлив за неговата партија.

„Му благодариме на лидерот на опозициската ГЕРБ, Бојко Борисов, за историската одлука за Европа и за Македонија да прифати преговори базирани на францускиот предлог, дозволувајќи да се отворат пристапните преговори со Македонија. Очекуваме владата да ги достави неопходните предлози до парламентот денеска за да може Европа да оди напред“ – напиша Вархеји на Твитер.

Борисов изјави дека ГЕРБ ќе даде „зелено светло“ за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Македонија и Албанија, ако има таков предлог од бугарската Влада во бугарскиот Парламент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Облачно со слаб ветер, попладне дожд и…

Времето ќе биде прoменливо облачно со слаб…

Почна гласањето во сите избирачки места во…

Во сите 117 избирачки места во Општина…

Падна Владата на Абазовиќ во Црна Гора

По дванаесет часа дискусија, на 20 август…

Силни експлозии се слушнале рано утринава во…

Силни експлозии се слушнале рано утринава во…

Денес се празнува Преподобниот маченик Дометиј

Роден е во Персија како незнабожец, во…