Вархеји не сака да ги коментира бугарските клубови: Да им веруваме на Скопје и Софија

t

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, не сакаше да го коментира отворањето на бугарските клубови со имиња на фашистички соработници, но изрази надеж дека преговарачката рамка и процес ќе помогнат да се надминат тензиите, јави дописничката на МИА од Брисел.

-Се надевам дека со договорот за преговарачката рамка и одржувањето на првата политичка меѓувладина конференција, и политичкиот договор кој нѐ донесе таму ќе создадат различна клима, рече еврокомесарот за проширување.

Тој ги повика двете страни да бидат отворени и да се посветат на соработка преку создадената рамка.

-Се појавуваат охрабрувачки знаци и треба да имаме доверба во нашите пријатели во Софија и во Скопје дека ќе најдат начин да ја променат целата атмосфера, изјави еврокомесарот Оливер Вархеји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста…

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје: Загина пешак

Вчера во 13.40 часот во СВР Скопје…

МВР во акција: Серија апсења во Скопје

На 28.01.2023 во 18.40 часот на подрачјето…

Српски државјанин убиен во Софија!

Српски државјанин е приведен синоќа во Софија…

Рекордна посета на Зоолошката градина за овој…

Зоолошката градина во Скопје денес ја посетија…