Објавено на:

Вашингтон паничи, Москва слави: Курсот на доларот во однос на рубљата падна најмногу од почетокот на март

t

Курсот на американскиот долар паѓа под 90 рубљи за прв пат од 1 март соопштуваат од Московска берза.

Неодамна рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека земјите кои се непријателски за Русија, меѓу кои е и Македонија, ќе ги плаќаат енергенсите во рубљи.

Економиститие ширум светот го протолкуваа ова како голем удар врз доларот и еврото како валути во кои досега се одвиваше најголем дел од светската трговија.

Дополнително Индија, Кина, Саудиска Арабија и неколку останати држави размислуваат трговијата да ја продолжат во локални валути, наместо во долари.

Погледнете го графиконот во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Огромен раст на вредноста на доларот, еврото…

Според средниот курс на Народбата банка на…

Вртоглав пад на еврото во однос на…

На светските пазари вредноста на доларот во…

Експерти: Договорот меѓу Путин и Ердоган е…

За билатералната соработка меѓу двете земји е…

Со посредство на Москва договорен прекин на…

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека…

Звучи како закана-Москва: Идејата за заплена на…

Спроведувањето на идејата на британската министерка за…