Објавено на:

Велешанец доби 30 дена притвор поради поседување 27 грама кокаин

t

Триеседневен притвор за 24-годишен велешанец, кај кого биле пронајдени околу 27 грама хероин за продажба.

-Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен велешанец поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик, информираат од Јавното обвинителство.

Осомничениот на 20 јули неовластено заради продажба држел наркотична дрога – хероин во количина од 26,76 грама. Дрогата ја купил од Скопје по што со автомобил управуван од негов пријател се враќал кон Велес, движејќи се по автопатот А1. На наплатната станица Сопот овластени полициски службеници од СВР Велес го сопреле возилото и констатирале дека наркотичната дрога ја држи во џебот.

-Бидејќи постои опасност осомничениот да се даде во бегство и да ја попречува истражната постапка со влијание врз сведокот како и основан страв дека може да го повтори делото, Основното јавно обвинителство Велес до судијата на претходна постапка при Основен суд Велес поднесе предлог за определување мерка притвор. Судијата го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена., соопштуваат од обвинителството. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Легенди – Велешани спремни за натпреварот:…

Македонските навивачи и фудбалски фанови ја "разбудија"…

Македонец уапсен во Хрватска за шверц на…

Хрватската полиција разоткри шестчлено злосторничко здружение чии…

(Видео) Голема акција на МВР во Гевгелија:…

На 23.09.2022 полициски службеници од Одделот за…

Командир на полициска станица доби четири и…

По поднесен обвинителен акт од страна на…