Објавено на:

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги замени руските нафта и гас

t

Европа нема да може да ја замени руската нафта и гас во догледна иднина и затоа ќе биде невозможно да се задржат санкциите долго време, изјави венецуелскиот пратеник Рој Даза.
„Долгорочно, ова ќе биде невозможно да се одржи. Нема начин Европа да ги замени рускиот гас и нафта“, рече тој.
Според заменикот, на европските земји ќе им биде тешко да најдат други добавувачи и на краток и на среден рок. За тоа би бил потребен политички договор.


Земјите од ЕУ веќе воведоа пет пакети санкции против Руската Федерација поради ситуацијата во Украина. Како дел од претстојниот шести пакет, ЕУ ја разгледува можноста да се откаже од руската нафта. Некои земји од унијата, особено Унгарија, го блокираат неговото усвојување поради страв од негативното влијание на овој чекор врз сопствената економија.


Откажувањето од руската нафта и гас ќе повлече колосални последици за европската и светската економија, изјави директорот на Одделот за економска соработка на руското МНР Дмитриј Биричевски. Според него, Европа е многу зависна од рускиот гас и нафта. Дури и ако се префрли на вкупни заштеди, најде добавувачи во други региони во светот и се префрли на обновливи извори на енергија, „во најидеалното сценарио“ ќе може да замени само 80 отсто од енергетските ресурси, рече тој. Руската Федерација постојано изјави дека никогаш не ги користела енергетските ресурси како „оружје“.


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека политиката на задржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија на Западот, а санкциите и нанесоа сериозен удар на целата светска економија. Според него, главната цел на Западот е да ги влоши животите на милиони луѓе. Тој додаде дека актуелните настани повлекуваат линија под глобалната доминација на Западот и во политиката и во економијата. Според него, Русија нема да се изолира, не може да биде строго изолирана во современиот свет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…