Објавено на:

Вечерва започнува предизборниот молк во Србија

t

Во Србија од полноќ почнува изборен молк пред вонредните парламентарни, редовните претседателски и редовните локални избори за Белград и 12 локални самоуправи, кој ќе трае до недела, 3 април, до 20 часот, кога се затвораат избирачките места, јави доспиникот на МИА од Белград.

За време на изборниот молк се забранува изборна пропаганда, одржување предизборни собири на јавни места и објавување проценки за изборните резултати.

Забрането е истакнување симболи на политички партии и друг пропаганден материјал на гласачките места и на 50 метри од нив.

Доколку не се почитува оваа одредба, избирачкиот одбор по закон се распушта, а гласањето се повторува на тоа избирачко место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Нож во грб за Србија: Москва се…

Србија очекува Русија да ги заштити српските…

Нов инцидент во Косово: Албанец застрела Србин…

Пред дискотеката на влезот во Грачаница синоќа…

Продолжува забраната за извоз на млеко од…

Владата на Србија на денешната седница ја…

Бектеши: Ако потпишеме договор со Србија гасот…

Доколку се потпише договорот со Србија, „ќе…