Вечерва Струмица и Куманово најзагадени градови во Македонија

t

Според апликацијата Мој Воздух која во живо 24 часа обезбедуваат резултати за Индексот на квалитет на воздух, вечерва Струмица е најзагаден град во Македонија со индекс на загадување од 277 што спаѓа во категоријата исклучително нездрава околина. Во истата категорија е и Куманово. каде индексот на загадување е 254.


Индексот за квалитет на воздухот се базира на мерење на емисиите на честички (PM2,5 и PM10), озон (O3), азот диоксид (NO2), сулфур диоксид (SO2) и јаглерод моноксид (CO).

Според овие вредности, воздухот има наднормално загадување и треба да се избегнуваат подолги периоди на отворена површина. На мали деца, стари лица и бремени жени им се препорачува да не излегуваат без посебна потреба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кумановец заврши во болница откако на глава…

Дваесет и петгодишно лице од Куманово Б.Ф…

Притвор за 22-годишен кумановец поради дрога

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за…

(Фото) Ги фатија живи: Уапсени дилери од…

Претрес во Куманово, приведени двајца дилери затекнати…

Осомничен крадец приведен во Куманово

Службеници од СВР Куманово вчера во 14.00…