Објавено на:

Вечерва цената на нафтата на светските берзи порасна за речиси 3%

t

Светските цени на нафтата ноќеска пораснаа за речиси 3% поради медиумските извештаи за можна забрана на руската нафта од страна на земјите од ЕУ, покажуваат податоците од берзата.

Од 20,51 часот по средноевропско време, цената на јунските фјучерси на суровата нафта Брент порасна за 2,81% – на 111,59 долари за барел, а мајските фјучерси за VTI – за 2,7%, на 107 долари за барел.


Претходно нафтата падна за нешто повеќе од 1%.

Сепак, цитатите се зголемија откако дознаа дека земјите од ЕУ имаат намера постепено да ја исфрлат руската нафта со наоѓање алтернативни добавувачи, се вели во извештајот на Њујорк Тајмс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Падна цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата денеска паднаа под 107…

Џабе санкциите: Русија ги зголеми приходите од…

Приходите од нафтата на Русија се зголемија…

Ново зголемување на цените на нафтата на…

 Цените на нафтата на светските берзи се…

Раст на цените на нафтата на светските…

Цените на нафтата денеска скокнаа на 112…

(Видео) Белгиски активисти дојдоа на првомајските протести…

Активисти во Белгија на првомајските демонстрации дојдоа…