Објавено на:

Вечерва ќе се знае дали паѓа владата на Петков

t

Денешната редовна седница на бугарското Народно собрание ќе почне со процедура за избор на нов претседател, јави дописникот на МИА од Софија.

По изгласаната смена на Никола Минчев, функцијата ја презеде Мирослав Иванов. Можно е најголемата партија во Народното собрание „Промените продолжуваат“ повторно да го предложи Минчев за шеф на парламентот.


Ива Митева од партијата на Слави Трифонов „Има таков народ“ е второто име што се споменува за оваа функција, иако таа изјави дека одбила да биде номинирана во оваа сложена политичка ситуација во Бугарија.

На вонредна седница вечерва во 19 часот и 10 минути пратениците треба да гласаат за барањето недоверба на владата на Кирил Петков.

И денеска во парламентарната комисија за надворешна политика на бугарскиот Парламент во 15 часот треба да се одржи состанок на кој ќе се разгледа предлогот на француското претседателство со ЕУ за одобрување на преговарачката рамка за Македонија и одржување на првата меѓувладина конференција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица: Пробугарската Влада ги жртвува Македонците и…

На петтиот ден од сенародниот протест, на…

Еве кој бара да го прифатиме францускиот…

Сегашниот претседател на Европскиот совет Шарл Мишел…

Како пред референдумот – пак се јави…

Северна Македонија повторно се наоѓа пред клучен…

ПОЧИНАА 2 ЛИЦА: Регистрирани 355 нови случаи…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Михајловски: Не е точно дека не можеме…

Не е точно дека не можеме да…