Објавено на:

Вечерен брифинг на руското Министерство за одбрана: Уништени магацини со оружје, воени објекти и околу 170 мртви украински војници е денешниот “резултат” од војната

t

Вечерен брифинг на Министерството за одбрана на Руската Федерација

▪️Високопрецизни проектили од воздух погодија 36 украински воени објекти во текот на денот

▪️Уништени се четири фрлачи на воздушна одбрана С-300 и радар за извидување и наведување во областа Межево во Украина.

▪️Во регионот Дњепропетровск, во близина на населбата Покровское, уништен е магацин со ракетно и артилериско оружје и муниција.

▪️Оперативно-тактичко и воено воздухопловство на руските воздушно-космички сили погоди 13 упоришта и области на концентрација на жива сила и воена опрема на вооружените сили на Украина

▪️Уништени се до 170 нацисти, како и 36 единици оружје и украинска воена опрема

▪️Ракетните трупи погодија 4 области на концентрација на сили и опрема на вооружените сили на Украина, 2 командни пунктови, вклучувајќи го и командниот пункт на 93-та механизирана бригада

▪️Пет проектили „Торнадо“ се пресретнати во областите Изум, Топоље и Мала Камишеваха

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…