Објавено на:

Ве сакаме ама не кај нас: Во САД уапсени повеќе од 5000 украински бегалци за еден месец

t

САД уапсија над 5.000 украински мигранти во март – повеќето на границата со Мексико

Американските власти објавија нови податоци кои покажуваат дека минатиот месец биле приведени 5.071 Украинец, речиси пет пати повеќе во февруари.

Бројките доаѓаат откако претседателот Бајден најави 18-месечно продолжување на нивниот статус на привремена заштита, откако претходно изјави дека САД ќе дочекаат до 100.000 Украинци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

САД размислуваат да ги прогласат “Вагнер” за…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува…

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…

САД се пишманија: Нема да ја прогласат…

САД нема да ја прогласат Русија како…