Објавено на:

Ве сакаме ама не кај нас: Во САД уапсени повеќе од 5000 украински бегалци за еден месец

t

САД уапсија над 5.000 украински мигранти во март – повеќето на границата со Мексико

Американските власти објавија нови податоци кои покажуваат дека минатиот месец биле приведени 5.071 Украинец, речиси пет пати повеќе во февруари.

Бројките доаѓаат откако претседателот Бајден најави 18-месечно продолжување на нивниот статус на привремена заштита, откако претходно изјави дека САД ќе дочекаат до 100.000 Украинци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…

ФБИ: Безбедносните агенции се соочуваат со закани…

Федералното биро за истраги и Министерството за…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…

Американска конгресменка: Бајден не треба да се…

Демократската конгресменка Каролин Малони, претседателка на Комисијата…

Се огласија од Белата куќа: Не се…

Белата куќа не се меша во ситуацијата…