(Видео) Историскиот говор на Путин кој промени сѐ

t

На 21 февруари, рускиот претседател Владимир Путин и се обрати на нацијата во специјален говор што се емитуваше во живо од Кремљ, по што потпиша указ за признавање на самопрогласените Лугански и Доњецки Народни републики.

Во своето обраќање рускиот претседател ги образложи причините за неговите постапки


Да потсетиме, рускиот претседател синоќа донесе одлука за специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.
Ескалацијата на ситуацијата во Донбас започна на 17 февруари. Украинската армија почна интензивно да ги гранатира позициите на Доњецката и Луганската народна република.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…