(Видео)Украинците со молотови коктели се обидуваат да ги одвратат руските сили од нивните градови

t

Со молотови коктели од комбе во движење Украинците го прифатија повикот на Зеленски да вршат герилски напади врз руската армија.

Украинската влада дури и објави упатство за правење на молотови коктели, а досега поделени се и околу 20.000 парчиња автоматско оружје и 150 тони муниција на цивилната одбрана.

Нацистичките пара-милитарни одреди „Азов“ и „Десен Сектор“ пак, ги убиваат мажите кои одбиваат да земат оружје или се обидуваат да се евакуираат, прогласувајќи ги за „предавници“ или „руски колаборатори“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…