Објавено на:

(Видео) Автобуси со бегалци од Украина бегаат во Русија

t

Колони автобуси со бегалци од Донбас, каде конфликтите траат веќе трет ден, се движат кон Ростов во Русија. Репортерката на Спутник Србија, Оливера Икодиновиќ, се упати кон руско-украинската граница, од каде ќе известува за моменталната состојба во таа област.

Досега во руската Ростовска област пристигнале околу 40.000 жители на Донбас, соопшти Министерството за вонредни ситуации на Русија.

Повеќе од 2.000 луѓе беа испратени со воз во регионите Воронеж и Курск.

Ситуацијата во Донбас не се смирува веќе трет ден. Гранатирањето на украинската армија предизвика големи штети на цивилната инфраструктура на Донетската и Луганската народна Република, поради што овие самопрогласени републики на 18 февруари најавија евакуација на населението во Русија и прогласија општа мобилизација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кацарска: Ништо не се губи ако се…

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска, вечерва…

Кацарска објасни: Кривичниот законик не важи за…

Добрила Кацарска, претседателката на Уставниот суд гостуваше…

(Видео) “Апасиев е будала, не може да…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, вечерва открива…

(Видео) Како не им е срам?! Наместо…

Наместо да излезе на протест за Онкологија,…

Шоле ќе ги смирува Вучиќ и Курти:…

Специјалниот советник во Стејт департментот, Дерек Шоле,…