(Видео) Алберт Муслиу: Заминувањето на младите има позитивен ефект, цената на трудот ќе почне да расте

t

Преселувањето ќе има позитивен ефект, ќе ја зголеми вредноста на работата – ќе ги натера младите да се вратат во земјата.

Заминувањето на младите предизвикува недостиг на работна сила, но тоа позитивно ќе се одрази на вработените, бидејќи цената на трудот ќе почне да расте, што може да биде мотив плус за некои да почнат да се враќаат.

Вака во 10 минути на ТВ21 изјави аналитичарот Алберт Муслиу.

Како за пример ја зема Албанија, бидејќи според него, со зголемувањето на миграцијата се зголемила и вредноста на работната сила.

Според него, тоа предизвикало многу Албанци кои заминале во Грција да се вратат во Албанија.

Мислам дека Албанија помина низ ова, додаде Муслиу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Клиничката болница во Тетово доби медицинска опрема…

Министерот за здравство Беким Сали денеска ја…

(Видео) Демирел во солзи: Ве молам праќајте…

Легендарниот голман на Фенербахче и селекцијата на…

Турција е едно од сеизмичките најтрусни подрачја…

Турција, која беше погодена од два екстремно…

(Видео) Унгарија ни е голем пријател: Пендаровски…

Во рамките на официјалната посета на претседателката…

Русија и помага на Турција и праќа…

Руски спасувачи полетаа во областа погодена од…