Објавено на:

(Видео) Амбасадата на Велика Британија во Скопје: Државна химна се свири само при пречек на шефови на држави

t

Амбасадата на Велика Британија во Македонија излезе со соопштение за посетата на минитерката за одбрана Славјанка Петровска на Лондон.Во јавноста се крена голема прашина зошто на свечената церемонија при пречекот не беше интонирана македонската химна туку народната песна „Јовано Јованке“.

Oттаму за „Република“ објаснуваат дека државната химна кога се пречекуваат шефови на држави.


Министерката Петровска беше пречекана со Почесна гарда составена од Колдстримската гарда кога пристигна на средбата со Министерот за одбрана на Обединетото Кралство. Како што е вообичаено за ваквиот вид на гарда, на почетокот беше отсвирен музичкиот сегмент „Скорпиус“. Во знак на почит, пред министерката да ги поздрави гардистите, беше отсвирен и сегмент од македонска народна музика, „Јовано, Јованке“. Националната химна се свири само кога Почесната гарда пречекува Шефови на држави-објаснуваат од британската амбасада за „Република“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хаос во Барселона: Се судрија два воза,…

Едно лице загина, а 85 се повредени…

Села: Мислам дека ќе имаме избори во…

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на…

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

(Фото) Украинско Арачиново: Повредените војници од Азовстал…

Автобуси со заробени милитанти од полкот „Азов“…

Секој со своја желба: Села бара осум…

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села…