Објавено на:

(Видео) Амбасадата на Велика Британија во Скопје: Државна химна се свири само при пречек на шефови на држави

t

Амбасадата на Велика Британија во Македонија излезе со соопштение за посетата на минитерката за одбрана Славјанка Петровска на Лондон.Во јавноста се крена голема прашина зошто на свечената церемонија при пречекот не беше интонирана македонската химна туку народната песна „Јовано Јованке“.

Oттаму за „Република“ објаснуваат дека државната химна кога се пречекуваат шефови на држави.


Министерката Петровска беше пречекана со Почесна гарда составена од Колдстримската гарда кога пристигна на средбата со Министерот за одбрана на Обединетото Кралство. Како што е вообичаено за ваквиот вид на гарда, на почетокот беше отсвирен музичкиот сегмент „Скорпиус“. Во знак на почит, пред министерката да ги поздрави гардистите, беше отсвирен и сегмент од македонска народна музика, „Јовано, Јованке“. Националната химна се свири само кога Почесната гарда пречекува Шефови на држави-објаснуваат од британската амбасада за „Република“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Еврокомесарот за економија: Инфлацијата ќе се намали…

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони денеска…

Не сакаме војна со Русија: Протести низ…

Протест против протерувањето на руските дипломати се…

Руската амбасадорка се закани: Ќе ја затвориме…

Руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова испрати…

Ако ЕСМ продаваше струја по пазарна цена,…

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија…

Прифаќаме промена на Уставот: Ова се трите…

Новиот, компромисен француски предлог за решавање на…