(Видео) Арсовска: Инциравме закон за заштита на Водно – елитите повеќе нема да ги изигруваат законите

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска истакна дека елитите нема повеќе да може да ги изигруваат градежните закони со новиот предлог закон за заштита на Водно.

Арсовска во емисијата „Наше Скопје“ на Инфомакс истакна дека се работи на вакво законско решение кое ќе биде доставено до Собранието.

Градоначалничката посочи дека ова законско решение ќе спречи натамошно узурпирање и уништување на зелениот ѕид на Скопје, Водно.

-Инициравме закон за заштита на Водно тоа е нешто кое во следниот период треба да биде доставено како една верзија до Собранието па да видиме како нашите народни избраници ќе реагираат на тоа како Водно повеќе нема да може да се узурпира и на Водно нема повеќе да може да се гради. Нема да може елитите да си поставуваат свои правила каде може, а каде не може да се работи и да изнаоѓаат дупки во законите за да ги изигруваат прописите и практично да узурпираат делови од градот кој не смее да бидат допрени. Тоа е практично еден зелн ѕид кој не штити сите. Има многу такви примери на узурпација, вели Арсовска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…