Објавено на:

(Видео) Арсовска: Кога стапив на функцијата градот беше без проекти

t

Во денешната епизода на Наше Скопје, градоначалничката на Град Скопје истакна дека новата градска администрација наиде на град без проекти.

– Ние образложивме што се случуваше изминатите 7 месеци, а најважно е да им предочиме на граѓаните дека наидовме на град без проекти.

Имаше само неколку отпочнати проекти во незавидна положба, решававме предизвици со кои сме соочени, не само градот што е презадолжен туку е и заглавен во прокти кои не биле соодветно планирани ни финансиски, а имаат и имотно-правни спорови.

Проблем со мостот нема, тој е во финиш фаза, проблем е поврзувањето на мостот со булеварот АСНОМ, тоа е проблематично од неколку аспекти. Овде едната страна воопшто не е тендерирана, а на другата има нерешени имотно правни проблеми. некој отпочнал со градба на мост кога имало 275 експропријации кои требало да се завршат, во три години успеале да разрешат 31 предмет, ние за ова време успеавме над 80 да разрешиме.

Ние ќе го завршиме тоа во предвидениот рок, но некој го започнал мостот без да ги реши тие проблеми, Неодговорно е да се отпочнат проекти без да се разрешат сите имотно-правни проблеми. Такви се многу проекти, Борис Трајковски, Љубљанска и слично, да не ги набројувам сите до еден, истакна градоначалничката Арсовска која додаде дека Градот ќе продолжи да работи во интерес на граѓаните.

Следете ја емисијата во живо на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=577253724006962&notif_id=1655061560676161&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прскање против возрасни форми на комарци овој…

Авионската дезинсекција против возрасни форми комарци на…

Ракија не е за секого: Прободен и…

Британски војник бил нападнат за време на…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на…

(Фото) Ексклузивно: Кај е Гоце, нека стане…

Вредни луѓе вечерва го разубавиле Скопје. Инфомакс…

Приведен дилер од Скопје

Денеска, на улица „Марко Орешковиќ“ во Скопје, полициски…