Објавено на:

(Видео) Арсовска открива: Милиони се давале за адвокатски услуги, на ова ставаме крај!

t

Милионските суми кои се давале на адвокати ќе се пренаменат, а граѓаните кои ќе бидат каснати од куче ќе бидат обесштетени, истакна Арсовска во денешната епизода на “Наше Скопје”

Досега во Градот Скопје, по формирање на ЈП Лајка, одговорноста е на Градот доколку настане каснување од бездомно куче, се обесшетуваат граѓаните.

Во изминатите години се исплаќаа милионски трошоци за адвокати , кои се трудат што повеќе средства да извлечат од Градот, наместо брзо и ефикасно да ги решаваат споровите, тие генерирале трошоци.

Ова нема да ги израдува но се елиминираат сега, тоа е штетно за градот и за граѓаните, затоа што да се полнат џебови на адвокати ќе се обесштетат граѓаните.

Нема да се оди со години по судови, туку тие средства може да се наменат за други проекти, а проблемот се превенира и се решава брзо и ефикасно.

Веќе има утврдено процедура доколку се случи вакво нешто, односно каснување како граѓаните да бидат обесштетни.- истакна градоначалничката Арсовска.

Следете ја емисијата на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=2096931783818491&notif_id=1652642136664662&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДИВ ЗАПАД: ДВЕ РАЗБОЈНИЧКИ КРАЖБИ СО ОГНЕНО…

Див Запад не ни е рамен, вечерва…

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…

Посебен сообраќаен режим поради завршни активности за…

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот…