Објавено на:

(Видео) Арсовска: По 5 години е возобновен “Вино Скоп” – Скопје треба да има фестивал за секој месец

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во денешната епизода на “Наше Скопје” истакна дека Градот се залага за збогатување на културниот живот во Скопје.

– Скопје има многу културни настани и верувам дека на граѓаните низ оваа пандемија им беше значаен психолошкиот елемент и на никого не влијаеше добро, затоа културни настани се потребни.

По 5 години пауза се возобновува “Вино Скоп”. Настанот беше прекинат најверојатно поради прекин на поддршката. Сегашното раководство смета дека не треба таква традиција на успешно функционирање од 12 години да биде прекината. Граѓаните беа задоволни.

Во Скопје треба да има по еден фестивал секој месец, важно е граѓаните да имаат подобар квалитет на живот и повеќе културни и уметнички настани. – објасни Арсовска.

Следете ја емисијата во живо на слениот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=2050979538446431&notif_id=1652036656516252&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прскање против возрасни форми на комарци овој…

Авионската дезинсекција против возрасни форми комарци на…

Ракија не е за секого: Прободен и…

Британски војник бил нападнат за време на…

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на…

(Фото) Ексклузивно: Кај е Гоце, нека стане…

Вредни луѓе вечерва го разубавиле Скопје. Инфомакс…

Приведен дилер од Скопје

Денеска, на улица „Марко Орешковиќ“ во Скопје, полициски…