Објавено на:

(Видео) Арсовска: По 5 години е возобновен “Вино Скоп” – Скопје треба да има фестивал за секој месец

t

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во денешната епизода на “Наше Скопје” истакна дека Градот се залага за збогатување на културниот живот во Скопје.

– Скопје има многу културни настани и верувам дека на граѓаните низ оваа пандемија им беше значаен психолошкиот елемент и на никого не влијаеше добро, затоа културни настани се потребни.

По 5 години пауза се возобновува “Вино Скоп”. Настанот беше прекинат најверојатно поради прекин на поддршката. Сегашното раководство смета дека не треба таква традиција на успешно функционирање од 12 години да биде прекината. Граѓаните беа задоволни.

Во Скопје треба да има по еден фестивал секој месец, важно е граѓаните да имаат подобар квалитет на живот и повеќе културни и уметнички настани. – објасни Арсовска.

Следете ја емисијата во живо на слениот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=2050979538446431&notif_id=1652036656516252&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

21-годишна девојка физички нападнала полицаец во Скопје

На 01.10.2022 околу 24 часот пред угостителски објект на…

Разбојници со нож нападнале и ограбиле скопјанец…

На 01.10.2022 околу 18,00 часот на подрачје…

Малолетници се степале па извадиле ножеви во…

СВР Скопје ќе поднесе кривична пријава против…

Пронајдена марихуана, приведен дилер во Скопје

На 28.09.2022 околу 19.00 часот на подрачјето…