Објавено на:

(Видео) Арсовска: Размислуваме за формирање на комунална полиција

t

За да се воведе комунална полиција треба да се измени легислативата и треба не само Градот Скопје туку и ЗЕЛС да покренеме иницијатива пред законодавната власт и да побараме поддршка да се воеде ваква полиција особено во поголемите гардови каде полицијата не може да ги задоволи потребите за теренска активност, истакна градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во денешната епизода на Наше Скопје.

Градоначалничката додаде дека покрај вандализмот Градот се соочува со други проблеми.

– Се грижиме и за безбедноста на нашите вработени затоа што и комуналните редари и инспекторите за животна средина се соочуваат и со насилство од страна на оние кои ќе ги затекнат во вршење на кривично дело.

Следете ја емисијата во живо на слениот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=577253724006962&notif_id=1655061560676161&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пожар во подземна гаража во Скопје, изгореа…

Два автомобила изгореле вчераутро во подземна гаража…

ДИВ ЗАПАД: ДВЕ РАЗБОЈНИЧКИ КРАЖБИ СО ОГНЕНО…

Див Запад не ни е рамен, вечерва…

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Арсовска на годишната средба на европски гимназии…

Денеска се одржа годишната средба на европски…

Екипите на Водовод и канализација спроведоа активности…

Екипите на сектор Водовод во текот на…