Објавено на:

(Видео) Бајден бара начин како да извлече 20 милиони тони “заробено” жито од Украина

t

Во Украина се складирани 20 милиони тони жито. Сега се обидуваме да откриеме како да ги извлечеме од земјата. Тоа ќе ги намали цените ширум светот – Бајден

Украина би можела да загуби десетици милиони тони жито поради руската блокада на нејзините пристаништа во Црното Море. Ова би предизвикало прехранбена криза што ќе ги зафати Европа, Азија и Африка, изјави претседателот на Украина Володимир Зеленски, минатата недела.


Украина беше четвртиот најголем извозник на житни култури во светот во сезоната 2020/21, продавајќи 44,7 милиони тони во странство, според Меѓународниот совет за житни култури.

Руската инвазија на Украина сериозно ги намали испораките од двете земји, кои заедно сочинуваат околу 25% од светскиот извоз на пченица и 16% од пченката, што доведе до скок на цените на житото на меѓународните пазари.

Милиони тони жито се заглавени на бродовите во украинските пристаништа.

– Русија не дозволува бродови ниту да влегуваат, ниту да излегуваат, таа го контролира Црното Море – изјави Зеленски за австралиската информативна програма „60 минути“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…

Русите гневни: Украина го ганатира Белгород, има…

Најмалку три лица загинаа, а десетици станбени…

Зголемен извоз на жито од Украина годинава

Украина извезла за 8 отсто повеќе жито…

Норвешка ќе обезбеди 1 милијарда евра помош…

Норвешка вети дека ќе обезбеди финансиска поддршка…