Објавено на:

(Видео) Бајден најави нова огромна финансиска помош за Украина и нова програма за прифаќање бегалци

t

САД најавуваат уште 500 милиони долари за Украина – 1 милијарда долари за два месеци – плус нова програма за бегалци

САД започнуваат нова програма за „хуманитарна условна слобода“ наречена „Соедини се за Украина“ – при што претседателот Бајден тврди дека тоа ќе создаде брз канал, додека илјадници и илјадници Украинци се појавуваат на јужната граница на Америка.

Се известува дека бројката за финансирање на Украина е поблиску до 3,4 МИЛИЈАРДИ долари.

Обраќајќи им се на Американците од Белата куќа, Бајден вети дека ќе испрати десетици хаубици, 144.000 парчиња муниција и тактички беспилотни летала, додека го повика Конгресот за дополнително финансирање за да обезбеди дополнителна помош за Киев.

„Сега сме во критичен момент во време кога тие ќе ја постават сцената за следната фаза од оваа војна“, рече Бајден. Соединетите држави и сојузниците „се движат што е можно побрзо“ за да и обезбедат на Украина опрема што им е потребна.

Претседателот, исто така, ги објави плановите за забрана на бродови поврзани со Русија во границите на САД, како што претходно објави Ројтерс, дополнително засилувајќи го притисокот врз Москва.

Новиот пакет оружје е со иста големина како оној од 800 милиони долари објавен минатата недела, но деталите сè уште се разработуваат, изјави претходно за Ројтерс официјален претставник на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…