(Видео) Битолчани се гушат: Од термоелектраната излегува густ чад

t

Во Битола во моментов во термоелектраната не работи филтерот, дознава Курир.

Битолчани се гушат, во моментов во термоелектраната не работи филтерот, а од истата се шири неподнослива смрдеа на што се жалат и граѓаните, додека во меѓувреме надлежните нигде ги нема да интервенираат, велат нашите извори.

Ова претставува голема неодговорност на надлежните и на директорот Васко Ковачевски кои што освен личните и партиските интереси, не се грижат за здравјето на Битолчани, велат истите извори.

Инаку, Битола преку зимските периоди знае да биде еден од најзагадените градови во Република Македонија, и досега од надлежните не се преземаат никакви мерки и покрај многубројните предупредувања од екологистите.

Во продолжение погледнете го видеото на кое јасно се гледа како од оџакот на термоелектраната излегува густ чад, кој предизвикува голема смрнеа, и затоа со причина реагираат жителите во Битола:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фатени живи: Битолчани краделе нафта од машина…

Полициски службеници од Полициското одделение Новаци ги…

Двајца битолчани уапсени со дрога кај “Хераклеа”

Двајца битолчани биле уапсени кај Хераклеа, откако…

По 20 дена борба: Почина девојче од…

На клиничката болница во Битола денеска починало…

(Фото) Секоја чест Битола, НЕ за францускиот…

Битолчани синоќа излегоа на протест пред францускиот…

Хорор во Битола: Малолетничка силувана од нејзин…

На 30.06.2022 околу 02:00 часот во Битола,…