Објавено на:

(Видео) Борел остро: Неисполнување на договорот од било која страна ќе има последици!

t

Овие обврски кои се денес договорени ќе бидат дел од европскиот пат на Србија и на Косово, изјави денеска на прес-конференција Жозеп Борел, по завршувањето на состанокот на Вучиќ и Курти во Охрид.

Неисполнување на договорените обврски ќе има последици, нагласи Борел кој вели дека двете страни ќе имаат бенефит од договорот.

Договор меѓу Косово и Србија е важен за стабилноста на Балканот, нагласи Борел. Тој му се заблагодари на Лајчак и тимот на ЕУ кој работел на постигнување на денешниот договор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…

Косово воведе нови санкции за групата Вагнер

Владата на Косово ја дополни одлуката за…

Немало таква држава: Шпанија забрани настап на…

Косовската карате репрезентација нема да може да…

Речете дека не се држава: Косово формира…

Владата на Косово на денешната седница го…