(Видео) Боцевски: После срамниот договор од Преспа, Бугарите ги дочекаа своите пет минути

t

Поранешниот амбасадор проф. Ивица Боцевски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека после срамниот договор од Преспа, Бугарите ги дочекале своите пет минути.

„После срамниот Преспански договор, кој што го загрози македонскиот идентитет и влијаеше на трајни поделби во Македонија, Бугарите видоа свои 5 минути. Кога им пројде на Грците да си ја форматираат Македонија по свој тект, зошто и тие да не се обидат да го направат своето? И не е точно дека сакаат права за малцинства, не е тоа суштината е дека сакаат бугаризација на Македонија. Тие сакаат поништување на македонскиот идентитет, поништување на македонскиот јазик“, вели Боцевски.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Арсовска додели награди и благодарници за најдобрите…

Градоначалничката Данела Арсовска денеска додели награди и…

Зеленски се сретна со Санду: Со Молдавија…

Володимир Зеленски се сретна со молдавската претседателка…

Се сруши зграда во Будимпешта, има и…

Четворица минувачи се повредени денеска во Будимпешта…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…