Објавено на:

(Видео) Брифинг на руското Министерство за одбрана: Украинците користат терористички тактики – Државите ќе бидат одговорни за нивните загинати платеници во Украина

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана на 14 март 2022 година.

Единиците на руските вооружени сили, продолжувајќи ја офанзивата, го зазедоа Степноје.

Групата трупи на Луганската Народна Република ја продолжува офанзивата на североисточните области на градот Северодонецк.

Утрото на 14 март, високопрецизно оружје со долг дострел ја нападна воената инфраструктура на Украина.

Како резултат на ударот, оневозможени се хабовите за комуникација, реемитување и префрлување во Федоровка, Винаровка, Антопоље. Покрај тоа, на територијата на фабриката Антонов во близина на Киев е уништено и големо складиште за муниција за повеќецевни ракетни системи, од чии локации цел биле руските војници.

Во попладневните часови на 14 март, воздушната одбрана на руските воздухопловно-космички сили собори 2 украински беспилотни летала, меѓу кои и 1 Бајрактар ​​ТБ-2. Оперативно-тактички, воени и беспилотни летала погодија 86 воена инфраструктура на Украина, вклучувајќи: 4 командни пунктови и комуникациски центри, 3 противвоздушни ракетни системи, 1 радарска станица, 1 станица за електронско војување, 3 складишта за муниција и гориво и 68 области на концентрација на воена опрема.

Во акцијата беа уништени вкупно 145 беспилотни летала, 1.298 тенкови и други оклопни борбени возила, 124 повеќецевни ракетни системи, 469 теренска артилерија и минофрлачи, како и 1.047 единици специјални воени возила на Вооружените сили на Украина.

Режимот во Киев продолжува да користи терористички тактики, користејќи го најразорно оружје против цивилите и цивилната инфраструктура.

Претходно донесовме информации за последиците од денешниот удар на украинската тактичка ракета Point-U со касетна муниција на густо населен блок во Доњецк.

Како одговор на овие акции, вооружените сили на Руската Федерација ќе преземат итни мерки за онеспособување на компаниите од воено-индустрискиот комплекс на Украина кои се занимаваат со производство, поправка и реставрација на оружје што националистите го користат за извршување воени злосторства.

Ги повикуваме граѓаните на Украина кои работат во овие компании, како и жителите на околните станбени згради, да ги напуштат потенцијално опасните области.

Голем број западни земји на државно ниво го поттикнуваат учеството на своите граѓани како платеници на Украина во непријателствата против единиците на руските трупи. Целата одговорност за смртта на оваа категорија странски државјани во Украина лежи исклучиво на раководството на овие земји.

Ги знаеме сите локации на странски платеници во Украина. Тие и понатаму ќе бидат цел, слично како уништувањето на центрите за обука на полигонот Јаворовски во Старици на 13 март.

Сакам уште еднаш да ве предупредам – ​​нема да има милост за платениците, без разлика каде се наоѓаат на територијата на Украина. – соопштува Игор Конашенко.

Погледнте го видеото во продолжение:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…