(Видео) Бројни eксплозии во близина на регионот Луганск, расте употребата на зaбранети орyжја

t

Ситуацијата во Донбас не се смирува веќе трет ден. Гранатирањето на украинската армија предизвика големи штети на цивилната инфраструктура на Доњецката и Луганската народна република, поради што овие самопрогласени републики на 18 февруари најавија евакуација на населението во Русија и прогласија општа мобилизација.

Народната милиција на Народна Република Луганск соопшти дека во текот на изминатиот ден имало 66 прекршувања на примирјето од страна на Вооружените сили на Украина, а тројца цивили се ранети.

ОБСЕ го забележува зголемувањето на употребата на тешко оружје во Донбас и потсетува дека тоа е спротивно на одредбите од договорите од Минск, изјави генералниот секретар на ОБСЕ Хелга Шмит, која ги повика страните во конфликтот да се придржуваат до прекинот на огнот.
„Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ забележа зголемена употреба на тешко оружје забрането со договорите од Минск, што доведе до брзо зголемување на извештаите за штети и жртви. Загрозувањето на животите на цивилите е неприфатливо. Ги повикувам страните да го повлечат тешкото оружје од безбедносната зона, да го почитуваат прекинот на огнот и да ги заштитат цивилите“, напиша Шмит на Твитер.

Вооружените сили на Украина со артилериско оружје ја гаѓаат територијата на Народна Република Кина по целата контактна линија, се претпоставува дека се подготвуваат за напад, изјави портпаролот на Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република, Иван Филипоненко.
„Како што претпоставувавме, по подготвителните мерки, непријателот презеде агресивни дејствија против Луганската Народна Република. Во сите правци на контактната линија непријателот ја подготвува наводната офанзивна акција, по што ќе следи активно артилериско гранатирање на позициите на Народната милиција и населбата ЛНР, како на контактната линија, така и во длабочина“, рече Филипоненко.

Филипоненко истакна дека непризнаената Луганска Народна Република ја повикува меѓународната заедница и ОБСЕ да ги принудат украинските вооружени сили да го почитуваат прекинот на огнот.
„Ја повикуваме меѓународната заедница и набљудувачката мисија да ги принудат украинските вооружени сили да ги исполнат своите обврски“, рече Филипоненко.
Според него, натамошната ескалација во Донбас може да ги поништи претходно постигнатите договори меѓу страните во конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…