(Видео) Вака не се добива војна: Руските сепаратисти му се пожалија на Путин дека се гладни и без лекови

t

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео од проруски сепаратисти од самопрогласената Народна Република Доњецк како му се жалат на рускиот претседател Владимир Путин поради условите со кои се борат во Украина.

Како што се наведува, видеото е снимено во областа Херсон, а 113-от полк на самопрогласената Народна Република Доњецк му се пожалил на Путин. Имаат замерки за студот и гладот. Тие информирале дека немаат лекови и дека во борбите влегле без соодветно оружје.

На видеото се гледа како војник чита текст додека други борци стојат околу него со оружје во рацете. Тие бараат да се вратат во Доњецк.

Русија постигнува тактички успех во Донбас и веќе контролира повеќе од 90% од регионот Луганск. Оваа информација ја соопшти британското Министерство за одбрана во својот извештај.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…