Објавено на:

(Видео) Вашингтон ги вклучува инфлуенсерите од Тик Ток во “војната” против Путин: На социјалните мрежи ќе им се објаснува на Американците дека инфлацијата е вина на Русија

t

Од почетокот на конфликтот во Украина, социјалните мрежи се бомбардирани со еднострано обожавање на херои, засилени и внесени во временските линии на корисниците преку магијата на злогласните мистериозни алгоритми кои управуваат со овие платформи, чиишто функционални регулатори ширум светот имаа проблеми да ги сфатат. – пишува Раша Тудеј.

Има фиктивна приказна за граничарите на Украинскиот Змиски Остров во Црното Море, која беше широко засилена од традиционалните западни медиуми. Како што се одвиваше приказната, по приближувањето на руски воен брод, стражарите му рекоа на бродот преку радиокомуникација „да оди сам“, по што наводно биле ликвидирани. Украинскиот претседател Володимир Зеленски дури ја пофали нивната храброст. Добрата вест е дека тој сега ќе може лично да им ги додели нивните „посмртни“ медали за храброст, бидејќи тие очигледно се уште се наоколу.

Потоа дојде приказната за „Духот на Киев“, мистериозен украински пилот заслужен на социјалните платформи за самостојно соборување на руските авиони лево и десно. Таа приказна, исто така, се покажа дека е создадена од монтажа на лажни вести, вклучително и снимки од видео игри. Сепак, оваа буквална пропаганда некако успеа да избегне отстранување од платформите на социјалните медиуми, кои постојано тврдат дека се борат против лажните вести.

Овие директни измислици поставени на интернет го заситуваат целиот свет пред какво било разумно отфрлање од нив да направи вдлабнатина. Се чини дека има заеднички напор – олеснет од овие онлајн гиганти – да се прикаже конфликтот како пресметка во стилот на Супербоул помеѓу „Тимот Украина/НАТО“ и „тимот Русија“, кој бара од сите да ја изберат „вистинската“ страна под строгите колеги. притисок да се усогласат со она што е огромно промовирано од овие платформи.

Досега тоа најмногу значеше стил, мода, шминка и танцови трендови. На крајот на краиштата, првите 10 влијателни лица на TikTok се изведувачи кои директно им служат (и профитираат од) огласувачите на убавината и модната индустрија.

Но, оставете го Вашингтон да праша: „Што ако можеме да ги натераме луѓето познати по убавите чанти и трендовски танци на TikTok да го направат Владимир Путин ѓубре?

И токму тоа го направија – информирајќи 30 од најпопуларните инфлуенсери на TikTok за војната во Украина. Ели Зејлер, 18-годишна модна инфлуенсерка од Калифорнија која присуствуваше на состанокот минатата недела, организиран од претставници на Белата куќа преку видеото на Зум, вклучително и портпаролката Џен Псаки и вработените во Советот за национална безбедност, ја натера трендсетерката одеднаш да објасни нејзините 10,5 милиони следбеници зошто цените на бензинот сега се високи.

И не, тоа не е затоа што Џо Бајден не успеа да обезбеди северноамериканска енергетска независност преку гасоводот Keystone XL со Канада, кој го откажа на голема радост на донаторите на Демократската партија инвестирани во саудиската нафта и сегашните железници кои профитираат од транспортот на горивото. над земја, или еколошките невладини организации кои тие ги финансираат и во САД и во Канада. Ниту, барем делумно, не се должи на бескрајното вознемирување и санкционирање на европските компании кои беа на работ да го обезбедат гасоводот Северен тек 2 за транспорт на руски гас во Европа преку Германија – буквално гориво за европско производство на етанол во автомобили гориво.

Сега, кога Путин ја започна оваа ужасна борба меѓу Украина и Русија, никој не сака да работи со него и да врши меѓународна трговија“. – велат инфлуенсерите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…