Објавено на:

(Видео) Верната НАТО членка со нови проблеми: Голем протест во Софија против испорака на оружје во Украина

t

Протести во Бугарија против испораката на западно оружје во Украина

Неколку стотици луѓе се собраа пред Собранието, во центарот на Софија, а нивното единствено барање е Бугарија да не застане на ничија страна во конфликтот во Украина и да не испрати воена помош за Киев.


„Бугарија мора да биде миротворец, потоа го даде христијанството и на Русија и на Украина“, порачаа учесниците на митингот.

Слични акции беа одржани и во други градови во Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Јакимовски: Да се стави вето…

Јас не сум за насилство јас сум…

СДСМ: Имаше обид да се повтори 27…

Силно го осудуваме насилството и инцидентите што…

БОМБА: Бугарија спрема вето и нова историја…

Бугарија, охрабрена од поддршката што ја добива…

Прванов: Со кревање на ветото Бугарија ја…

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов, повика на…

Лавров се закани: Руската амбасада во Софија…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави…