Објавено на:

(Видео) Верната НАТО членка со нови проблеми: Голем протест во Софија против испорака на оружје во Украина

t

Протести во Бугарија против испораката на западно оружје во Украина

Неколку стотици луѓе се собраа пред Собранието, во центарот на Софија, а нивното единствено барање е Бугарија да не застане на ничија страна во конфликтот во Украина и да не испрати воена помош за Киев.

„Бугарија мора да биде миротворец, потоа го даде христијанството и на Русија и на Украина“, порачаа учесниците на митингот.

Слични акции беа одржани и во други градови во Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Не е точно дека не реагираме…

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско…

Овчаров: Северномакедонски простаци, сега сите видоа какво…

Бугарскиот новинар Николај Овчаров, во колумна за…

Бугарија ги повикува нејзините државјани во најскоро…

Во врска со комплицираната ситуација, Министерството за…

Се јави и “македонскиот Бугарин” Митрев: Примитивизам…

„Покажавме примитивизам и во какво болно општество…

Десподов: Ова не е само наша, туку…

Кирил Десподов, стрелецот на бугарскиот гол против…