Објавено на:

(Видео) Верната НАТО членка со нови проблеми: Голем протест во Софија против испорака на оружје во Украина

t

Протести во Бугарија против испораката на западно оружје во Украина

Неколку стотици луѓе се собраа пред Собранието, во центарот на Софија, а нивното единствено барање е Бугарија да не застане на ничија страна во конфликтот во Украина и да не испрати воена помош за Киев.

„Бугарија мора да биде миротворец, потоа го даде христијанството и на Русија и на Украина“, порачаа учесниците на митингот.

Слични акции беа одржани и во други градови во Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…

Бугарското МНР ја охрабрува комисијата да работи…

Бугарското МНР објави соопштение со протоколите од…

Ѓоргиев: Препораките за заедничко чествување и промената…

Идентитетите во средниот век и сегашните национални…

Како да е проколнат: Се запали автобус…

Повторно затворен автопатот Тракија кај Бургас поради…

Ѓоргиев: Периодот на 19 и 20 век…

Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена…