(Видео) Владата веднаш да почне со градење на складишта за природен гас: Да се истражи дали во Македонија има извори на нафта!

t

Во денешната епизода на Тешки муабети, нашиот гостин Зоран Ивановски објасни и даде конкретни предлози за тоа како Македонија да се справи со енергетската криза. Еве што кажа тој:

“Следната зима ќе биде катастрофално тешка по многу прашања, а особено на поле на енергетика. Предлагам Владата итно да седне и да земе да разгледа колкави се резервите на гас и од каде ќе набавиме. Нема врска од каде ќе набавиме, дали руски, катарски, американски гас тоа не еважно.

Владата треба да пронајде локации кадешто ќе се изградат огромни резервоари за природен гас кои ќе се полнат ова лето кое доаѓа кога цената е релативно помала од зимата. Ние треба да ги наполниме тие резервоари налето за во зимата да може да г користиме и да не купуваме поскап гас.

Тоа не е којзнае каква технологија и не требаат многу средства. Тоа се како плински боци што ги имаме дома само многу поголеми размери. Нека се прошетаат од Влада низ Европа да видат како се парви тоа.

Треба да се истражи дали по течението на Вардар и во Овчеполието имаме извори на нафта. Поранешните истражувања велат дека има но тоа со тогашна технологија не било можно да се извади, но со сегашната е можно.

Не велам дека имаме нафта како Катар во полиња но ако имаме две три бушотини и закрпиме 30% од потребите на државата тоа е одлично и ќе се намали цената на нафтата. “- предлага Ивановски.

Следете ја емисијата на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=notif&v=991405125108300&notif_id=1647806372746287&notif_t=live_video_explicit

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…

Средба Ковачевски-Бетел: Луксембург силно ја поддржува Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…

Џабе го дадовме името?! Димитров: ЕУ не…

Поранешниот вицепремиер и министер за надворешни работи…

Османи: Уставните измени што побрзо да станат…

Уставните измени треба што побрзо да станат…

Унгарија повторно ѝ врти грб на ЕУ:…

Сијарто за договорената гранична цена на руската…