Објавено на:

(Видео) Вознемирувачко: Сведоштво на ранетите припадници на “Азов” кои го преживеаа ракетниот напад на затворот Јеленовка

t

Направени се снимки од болницата каде што заробените членови на „Азов“ го преживеаја украинскиот ракетен напад врз затворот во Јеленовка.

Според последните податоци загинале 53 лица.

Ранетите припадници на нацистичкиот баталјон велат дека се се случило додека спиеле. Според нив, тие биле погодени од неколку проектили одеднаш.

„Детонацијата беше силна, моќна. Се почна да гори, почнавме да излегуваме. Првиот удар беше надвор од местото каде што бевме стационирани. И вториот проектил падна токму таму каде што бевме. Чувствував голема болка во стомакот“, вели еден од затворениците.

„Оган, прашина, магла насекаде, тоа е се“, се присетува друг.

Едуард Басурин, претставник на Народната милиција на ДНР, веќе изјави дека „Вооружените сили на Украина знаеле каде се милитантите на нацистичкиот баталјон „Азов“ и дека намерно ги гаѓале. Целта беше да се замолчат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведена 26-годишна скопјанка барана со централна потерница:…

Вчера во Скопје, полициски службеници од тим…

Командир на полициска станица доби четири и…

По поднесен обвинителен акт од страна на…

Арачиновец избегал од затвор, полицијата го фати…

Вчера околу 14.00 часот во с. Арачиново,…

Затвореник излегол од затвор на викенд и…

Единицата за внатрешни работи – Одделение за…

Семејствата тврдат: Руски затвореници исчезнуваат од затворите

Роднините на затворениците кои затворската казна ја…