Објавено на:

(Видео) Во биолабораторија во Мариупол откриена колекција на патогени организми – меѓу нив и колера и антракс

t

Во санитарно-епидемиолошката лабораторија во Мариупол беше откриен чинот на уништување на колекцијата на патогени микроорганизми, се работеше со причинители на колера, туларемија, антракс – или потенцијални агенси на биолошко оружје рече постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН, Василиј Небензја.

Претходно Русија обвини дека во Украина биле развивани лаборатории во кои се вршеле истражувања за производство на биолошко оружје наменето за истребување пред се на словенско население.

Русија објави и докумнети кои биле пронајдени во дел од лабораториите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прорускиот градоначалник на Мариупол преживеал обид за…

Лидерот на проруската и сепаратистичка администрација во…

Мариупол оживува: Многу жители се вратија дома,…

Мариупол оживува: Многу граѓани се вратија дома,…

Путин го доби планот: Русија планира да…

Русија планира да го обнови Мариупол за…

Русија откри каде ги “смести” заробените Азовци…

Главните бранители од челичарницата Азовстал кои војуваа…

Хорор во Мариупол: Мртвите тела се носат…

Во урнатините на уништените згради во Мариупол…