(Видео) Во Македонија не може да има слободни избори! Велиновска открива детали од разговор со американскиот амбасадор во Србија

t

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во Тешки муабети открива детали за разговор со моменталниот амбасадор на САД во Србија, Кристофер Хил, кој пред многу години рекол дека во Македонија не може да има слободни избори.

Што се занесувате бе вие дека ќе правите слободни избори, ние во Америка сме немале слободни избори. Невозможно е тоа, не даваме ние, раскажува Велиновска која го прашала амбасадрот дали размислувале што ќе им се случи еден ден.

– Ние светот го гледаме како стакларска продавница, ние се ке искршиме, нас ништо нема да не чини, вас ќе ве чини, на нас ни се може се, на вас не, рекол амбасадорот.

Велиновска го прашала дали на нивниот “слон” дојдат милијарда комарци и сите го касаат, нема да има пора на кожата на слонот од која нема да влезе отров и слонот ќе умре. Според Велиновска “смртта на слонот ” бидејќи САД почнала нагло да слабее и да живее во сериозни проблеми по почетокот на руската специјална воена операција во Украина.

– Кога ќе тргне глобалната парадигма значи дека се ќе сруши, тоа е ураган. Најсмешно од се е што глушердите од Европа и Балканот не ги читаат знаците на времето, не ја распознаваат таа “жута минута” која ја викаат Србите, вели Велиновска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Во Македонија не може да има…

Новинарката Мирка Велиновска во денешното гостување во…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…

Очајнички се потезите на Додик за прекин…

Американската амбасада во Сараево денеска оцени дека…