(Видео) Ги предупредивме за Бугарија, се беше кажано пред време

t

За Договорот со Бугарија, 26 јули 2017 година…
Кажано на време и пред време, кажано прецизно…
Се било предупредено…

26 јули 2017 година, неколку дена пред потпишување на Договорот за добрососедство со Бугарија…
Уште тогаш, од позиција на координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ сум кажал:
– Договорот ќе дава легална основа соседна Бугарија да го стопира чекорењето на Македонија кон ЕУ;
– Бугарија ќе може да не блокира секогаш кога нема да и се допаѓа некој наш историски учебник, наш историски или документарен филм, некој наш споменик или некое наше македонско одбележување;
– на Македонија и Бугарија им треба договор за иднината, а не за минатото;
– потребен е договор со кој Македонија ден поскоро ќе де интегрира во ЕУ, а не договор кој ќе биде нова јамка за уцени и блокади;
– ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи само договор кој ќе и овозможи на Македонија брз влез во ЕУ, а не договор кој биде користен како алатка за одолговлекување;
– овој договор на среден и долг рок ќе биде закана за влошување на односите на двете држави;
– почитувањето треба да биде двострано.
Политичката ароганција, незнаење и слепило на оваа власт не донесе во замка…


Видеото може да го погледнете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јаневски: Лажат дека не преговараат за јазикот…

Се собираме да кажеме не за ваков…

Димитриевски до Османи: Секој стап има два…

Во своето гостување на Сител ТВ во…

(Фото) Одново голем број на македонски граѓани…

Пред Владата во тек е сенародниот протест…

Маричиќ: Македонскиот јазик е впишан како што…

Сметаме дека овој предлог ги обезбедува нашите…

Марко Пејчиновски го заврши четврто препливување за…

Младиот пливач-маратонец Марко Пејчиновски уште еднаш ја…